Zrównoważone podejście KLEBER
Wpływ opon na środowisko
W Grupie Michelin troska o środowisko naturalne polega na przyjęciu przez podmioty należące do Grupy podejścia obejmującego cały cykl życia sprzedawanych przez nią produktów i usług. Od pozyskiwania surowców po zagospodarowanie zużytych produktów podejmujemy działania, poprzez które chcemy mieć pewność, że korzystamy z zasobów w sposób odpowiedzialny i ograniczamy wpływ naszych produktów na środowisko w całym cyklu życia
Sustainable Mobility Sustainability Kleber

Zrównoważona mobilność
Mobilność jest powszechnym prawem, z którego każdy powinien móc korzystać, i które firma Kleber stara się chronić i czynić bardziej zrównoważonym. Pracujemy nad innowacjami, aby uczynić ją jeszcze bezpieczniejszą, dostępną z fizycznego i ekonomicznego punktu widzenia, wydajną, z maksymalną wydajnością i minimalnym zużyciem zasobów oraz z mniejszym wpływem na środowisko.
Lepsza jazda dla bezpieczniejszej planety
Czy wiesz, że przemysł oponiarski wpływa na naszą planetę tak samo jak lotnictwo? Ponieważ 84% wpływu opon na środowisko ma miejsce podczas jazdy, wybór opon ma naprawdę duże znaczenie. Nie wszystkie opony są sobie równe.
Ważne jest, aby stawić czoła wyzwaniom naszej planety i jest to korzystne dla konsumentów, ponieważ dzięki bardziej energooszczędnym oponom, które działają dłużej, w grę wchodzą również korzyści ekonomiczne.
Zobowiązujemy się do szybkiego działania, wyznaczając cele w tych filarach do 2030 r., przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich osiągów, których nasi klienci oczekują od opon Kleber. Ponadto wspólnie pracujemy nad lepszym zaangażowaniem branży w realizację tych ambicji. W ten sposób zapewniamy, że nasze działania są skuteczne i wartościowe, napędzając znaczące zmiany dla planety.
conducir mejor - Kleber Sostenibilidad

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wybór odpowiednich opon do samochodu wpływa na nasze globalne życie i pomaga mu, należy zadać trzy główne pytania:
1. W jaki sposób opony przyczyniają się do emisji CO2?
Głównym czynnikiem przyczyniającym się do emisji CO2 jest faza użytkowania. Kiedy samochód jedzie, zużywa paliwo, a spalanie tego paliwa emituje CO2, który przyczynia się do globalnego ocieplenia. Około 20% energii samochodu jest zużywane (i marnowane!) przez opony, które odkształcają się w kontakcie z nawierzchnią. Dlatego opony o lepszej efektywności energetycznej mogą pomóc samochodowi emitować mniej CO2 podczas jazdy.
Kleber SUV - Kleber Sostenibilidad

2. Z jakich zasobów korzystają opony?
Opony są produkowane z setek materiałów, z których wiele to zasoby ograniczone, takie jak ropa naftowa, krzemionka i stal. Podstawową korzyścią środowiskową produktu jest jego zdolność do efektywnego działania tak długo, jak to możliwe. Ponadto stosowanie większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu i odnawialnych może pomóc w ograniczeniu wydobycia zasobów kopalnych.
kleber tyre

3. Dlaczego opony uwalniają cząsteczki?
Gdy opony toczą się po drodze, zużywają się. W wyniku tarcia powstają cząstki ścieralne opon i nawierzchni (TRWP). Cząstki te mają różne rozmiary i są obecnie badane w celu lepszego zrozumienia ich potencjalnego wpływu na ekosystemy i zdrowie ludzi. Lepsze ścieranie opon może zminimalizować ilość tych cząstek w środowisku.
Kleber coche - Kleber Sostenibilidad

Ambicje i zobowiązania
Grupa dąży do ograniczenia wpływu działalności na planetę, między innymi angażując się w działania zapobiegające zmianom klimatycznym i dostosowując się do nich, ochronę zasobów naturalnych i różnorodność biologiczną, wyznaczając sobie różnorodne ambitne cele do osiągnięcia w perspektywie średnio- i długoterminowej. Wszystkie działania Grupy podporządkowane są szeroko zakrojonej polityce środowiskowej.
ac pl exp
tyreimg

Co można zrobić z zużytą oponą?
Konsumenci mogą zwrócić zużyte opony na dwa sposoby:
- pozostawić je w serwisie po montażu w samochodzie nowych opon
- zwrócić je do najbliższego zakładu przetwarzania odpadów
etrma 2x

Zrozumienie recyklingu w przemyśle oponiarskim
W Europie każdego roku zbiera się ogromną liczbę zużytych opon, które są następnie przetwarzane w różnych procesów recyklingu i odzysku surowców i materiałów. Naszym wspólnym obowiązkiem jest zatem odpowiednie gospodarowanie tymi oponami w celu ograniczenia ich wpływu na środowisko.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) w 2019 r. do recyklingu materiałów i odzysku energii trafiło 95%* zużytych opon.
*Source https://www.etrma.org
blackcycle

Zaangażowanie KLEBER w recykling opon
KLEBER jest zaangażowany w projekt Blackcycle*, w którym uczestniczy 7 partnerów przemysłowych, 5 jednostek badawczo-rozwojowych i jeden biegun innowacji europejskiego konsorcjum zlokalizowanego w 5 krajach. Celem tego przedsięwzięcia jest wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym w obszarze opon poprzez zaprojektowanie nowego procesu produkcyjnego, który umożliwi produkowanie nowych opon z opon zużytych.
* Michelin stoi na czele projektu Blackcycle, który otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 (grant nr 869625).
howtyresarerecycled

Jak wygląda recykling opon?
Recykling opon jest kluczowym obszarem postępów w branży oponiarskiej i odbywa się on wielorako.
• Z zużytych opon produkuje się proszek gumowy, który następnie dodaje się do asfaltu i mas bitumicznych. Taki asfalt cechuje się większą elastycznością i lepszym pochłanianiem hałasu.
• Wykorzystanie zużytych opon w hutach: Rozdrobnione opony można stosować jako opał w elektrycznych piecach łukowych zamiast antracytu i złomu.
• Nowe sposoby odzyskiwania surowców: piroliza/termoliza: technologie obróbki termicznej – piroliza, termoliza i gazyfikacja – to tylko niektóre z nowych rozwiązań pozwalających na odzyskiwanie wartości z zużytych opon.